Nowe obostrzenia w związku z sytuacją epidemiczną: cały kraj objęty zostaje „żółtą strefą”

W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń wirusem COVID -19 Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o objęciu  całego kraju obostrzeniami „żółtej strefy", z wyłączeniem powiatów ze „strefy czerwonej".

Od   10 października br. w całej Polsce wróci obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych m.in. w sklepach, w autobusach i na ulicach. Obostrzenie nie obejmuje jednak np. lasów czy plaż.

Ponadto w strefie żółtej będą obowiązywać następujące obostrzenia:

1 Kongresy i targi: na jednego uczestnika musi przypadać nie mniej niż 2,5 m2 powierzchni, każdy z uczestników musi mieć maseczkę.

2 Wydarzenia sportowe – zajęte może być tylko 25 proc. widowni, widzowie są zobowiązani zakrywać usta i nos.

3 Imprezy kulturalne – zajęte może być nie więcej niż 25 proc. miejsc, przestrzeni uczestnicy muszą mieć maseczki.

4 Wesołe miasteczka i parki rozrywki – 1 osoba na 10 m2.

5 Gastronomia – 1 osoba na 4 m2.

6 Siłownie – 1 osoba na 7 m2.

7 Kina – 25 proc. widowni może być zajęte.

8 Kościoły – zakrywanie ust i nosa. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, to trzeba zachować 1,5 m odległości między osobami lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

9 Wesela i inne uroczystości o charakterze rodzinnym – maksymalnie 75 osób. Wcześniej mogło być 100 osób. Te zmiany zaczną obowiązywać od 17 października 2020 roku.

10 Komunikacja publiczna – pasażerowie mogą zająć 100 proc. miejsc siedzących lub 50 proc. wszystkich miejsc.

Wszelkie aktualne informacje i zalecenia znajdą Państwo na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus.

W trosce o wspólne zdrowie i bezpieczeństwo stosujmy się do dodatkowych obostrzeń, by w jak największym stopniu ograniczyć ryzyko zakażenia i rozprzestrzeniania się epidemii.